За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Різне

Початок травня — період підвищеної сонячної та геомагнітної активності

№35—36 (11483—11484) // 08 мая 2025 г.
Початок травня — період підвищеної сонячної та геомагнітної активності

У ці дні диском Сонця проходить унікальна група плям. Особливість її в тому, що вона складається з двох темних ядер, кожне з яких більше за Землю. По периметру цієї групи плям астрономи нещодавно виявили намисто у вигляді яскравих спалахів, їх назвали бомбами Еллермана. Енергія кожного такого мікроспалаху в 100 тисяч разів більша за енергію атомної бомби.

Чому магнітні бурі зводять фермерів з розуму?

Прояви космічної погоди перебувають сьогодні у зоні особливої уваги, оскільки вони створюють проблеми із роботою засобів зв’язку та інтернету. Так, значні проблеми виникли у американських фермерів. Посівний сезон — неспокійний час для хліборобів. Працюють вони і вночі. Використовують трактори з GPS-навігацією, щоб встигнути засіяти тисячі акрів землі за короткий проміжок часу.

Рік тому, 10 травня, Землю накрила найбільша сонячна буря за останні десятиліття. «Наші трактори поводилися так, ніби вони були одержимі демонами», — зізнавалися аграрії.

Керовані супутниками розумні трактори можуть працювати цілодобово, засіваючи ідеально рівні ряди з точною кількістю насіння та добрив. Коли настає час збирання врожаю, трактори можуть повертатися на ті ж місця для збирання врожаю. Цей вид точного землеробства набув широкого поширення.

Сонячна активність є зростаючою проблемою для сільськогосподарських технологій. Під час великих сонячних бур шар атмосфери Землі, званий іоносферою, заповнюється бульбашками, хвилями та турбулентністю, які сильно спотворюють радіосигнали із супутників GPS. Тоді трактори та комбайни не можуть вийти на заданий маршрут, або несподівано його змінюють.

«Венера-8» повертається через 50 років

У 1972 році радянський космічний корабель «Космос-482» мав здійснити посадку на Венеру. І ось за 50 років він повертається на Землю! Приземлення очікується 10 травня.

«Космос-482» був частиною успішної програми «Венера». У період з 1961 по 1984 роки тринадцять зондів успішно увійшли в атмосферу Венери, десять із них спустилися на поверхню планети. «Космос-482», однак, так і не покинув Землю. Після старту з космодрому Байконур 31 березня 1972 року розгінний блок ракети «Блискавка» передчасно відключився, залишивши її на орбіті, яка згодом наближала апарат до Землі. Місце можливого приземлення включає велику частину південної і середньої широти Європи та Азії, а також Америку, Африку та Австралію.

Посадка в океан є найімовірнішим результатом. Зонд був призначений для парашутного спуску на поверхню Венери. Проте, дуже малоймовірно, що парашутна система спрацює після більш ніж 50 років перебування у космосі, тож це буде аварійна посадка.

Наскільки це небезпечно? Розмір апарата, що спускається, становить близько 1 метра в діаметрі при масі близько 495 кг. Він не завдасть великої шкоди, але ви не захотіли б стояти там, де він приземлиться.

Ювілей у планетаріїв

100 років тому, 7 травня, розпочав роботу перший планетарій у Німецькому музеї у Мюнхені. У цю визначну дату вирішено проводити Міжнародний день планетаріїв.

Ідея проектування небесних тіл на купол належить Оскару фон Міллеру, засновнику Німецького музею. У 1914 році він зміг залучити до її реалізації компанію Carl Zeiss Jena. 21 жовтня 1923 року у Мюнхені був представлений перший зірковий проектор.

В даний час понад 4 тисячі планетаріїв по всьому світу дають людям уявлення про красу і зачарування Всесвіту. Коли на темному нічному небі з’являються тисячі і тисячі крапок, що світяться, виникає відчуття нескінченного простору і вічності. Є щось, що не змінюється. Воно сяє щоночі, як і всі попередні.

Цього року святкування Міжнародного дня планетаріїв відбувається цього тижня. У вихідні дні, 10–11 травня, у планетаріях усього світу відбудуться святкові заходи. Ціль — познайомити людей з діяльністю планетаріїв, а також пропаганда астрономічних знань.

В Одеському планетарії на території астрономічної обсерваторії ОНУ у парку Шевченка в субботу, 10 травня, відбудеться цікавий захід під назвою «Чи самотні ми у Всесвіті — пошук сигналів позаземних цивілізацій». Детальна інформація про це в інтернеті: https://www.facebook.com/planetarium.odessa и https://www.instagram.com/planetarium_odessa/

Довідки за тел.: 098-328-70-11, 093-005-61-87.

Михайло РЯБОВ. Голова Одеського астрономічного товариства



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
07/05/2025
Аграрії Одеської області вже засіяли 92,3 тис. га ярих зернових і зернобобових культур — це один із найвищих показників в Україні...
07/05/2025
Матеріально-технічна база КП «Теплопостачання міста Одеси» поповнилась мобільним аварійним джерелом живлення — інноваційним комплексом з дизельним генератором, фотоелектричною системою та акумуляторами...
07/05/2025
Президент Володимир Зеленський провів зустріч із генсекретарем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Матіасом Корманом
07/05/2025
Погода в Одесі 9—14 травня
Все новости



Архив номеров
май 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.029