|
Як повідомлялося у попередньому номері «Вечірньої Одеси», 13 травня на позачерговій сесії Одеської міськради було ухвалене рішення виділити з бюджету міста 2,5 млн. гривень на розробку проєктно-кошторисної документації для облаштування інклюзивного пляжу «Дельфін». «Фішкою» нового проєкту повинен стати спеціальний басейн з підйомниками, які дозволять користуватися ним людям з інвалідністю.
«Одеса — єдине місто в Україні, де ветерани та особи з інвалідністю вже мають можливість проходити морське оздоровлення. І наше завдання — створити ще більше належних умов. Саме тому ми ініціювали реконструкцію пляжу «Дельфін», який має всі необхідні інфраструктурні можливості», — . — сказав мер Одеси Геннадій Труханов.
Що казати, дуже потрібна ініціатива: створити якнайбільше локацій для людей, яким потрібна реабілітація. Але в цьому питанні є кілька, як то кажуть, «але».
По-перше: чому, щоб щось створити, потрібно щось руйнувати?
Мова йде про інклюзивний пляжний комплекс «Калетон», який попадає в зону нової забудови «Дельфіна». Прийняте рішення на позачерговій сесії підтвердило: договір оренди с орендатором пляжу діє лише до 30 травня цього року у зв’язку з реконструкцією «Дельфіна». Отже, «Калетон» — на вихід. Подальший розвиток подій міська влада бачить так: управління інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя, яке призначено замовником робіт, робить проєкт реконструкції, після чого всі бажаючи підприємці можуть взяти участь в реконструкції «Дельфіну».
Виникає питання: а навіщо такі складнощі? Ще місяць тому орендарі пляжу «Калетон» звернулись до виконкому Одеської міськради та орендодавця з пропозицією повністю взяти на себе фінансування, проєктування та реалізацію будівництва басейну для людей з інвалідністю — без витрат з місцевого бюджету, тобто за рахунок позабюджетних коштів. У відповідь — традиційна тиша…
Причому всі розуміють: без «Калетону» не зможе функціонувати інклюзивний пляж «Безмеж», який розташований поруч. Як пояснює його засновник Юрій Дегас, чиновники намагаються «вбити» ту частину бізнесу, яка приносить дохід. До речі, це біля 8 мільйонів гривень. Ці кошти і дозволяють утримувати «Безмеж». Навіщо це робиться? У Юрія Дегаса є відповідь: закриття «Калетону» дозволить компанії «Одесаінвестбуд», до якої благоволить міська влада, повернутися до реалізації проєкту забудови узбережжя восьмиповерховими апартаментами та ресторанним комплексом, адже всі необхідні документи на будівництво вона отримала.
Друге «але»: гроші.
Нагадаємо, два з половиною мільйона бюджетних коштів пропонується виділити тільки на розробку проєкту. Скільки буде коштувати його реалізація — поки невідомо. «Загальна вартість проєкту, судячи з планів міськради, сягне близько 10 мільйонів — усе це з бюджету міста! І це при тому, що я готовий реалізувати цей проєкт без копійки з бюджету», — коментує ситуацію засновник інклюзивного пляжу «Безмеж» Юрій Дегас.
І третє «але»: строки будівництва. Мер міста на сесії зазначив, що «…чим раніше розпочнемо — тим швидше наші ветерани зможуть відпочивати у гідних і безпечних умовах». Виникає питання: чому ж тоді проєкт реконструкції пляжу «Дельфін» не було розпочато, як мінімум, восени минулого року? Тоді б градус дискусії був би набагато нижче. А так пляжі «Калетон» та «Безмеж» відносно спокійно готувалися до початку літнього сезону, а наприкінці весни ось така несподіванка…
Днями ветерани російсько-української війни звернулися до Президента Володимира Зеленського із закликом не допустити закриття інклюзивного пляжу «Безмеж». Зокрема, попросив главу держави про допомогу ветеран з інвалідністю на ім’я Емін, працевлаштований на пляжному комплексі «Безмеж» та «Калетон». За його словами, міська влада хоче позбавити його не тільки реабілітації та відпочинку, а й роботи, закривши абсолютно готовий для відкриття пляж.
У відповідь опоненти серед білого дня зібрали біля міськради в центрі Одеси свою групу військових, які також записали звернення до Президента, але вже із закликом припинити «маніпуляції» довкола інклюзивного пляжу. Але багато одеситів, коментуючи відповідне відео в мережі, відзначили, що таке скупчення військових в одному місці могло призвести до чергової трагедії. «Тридцять хвилин тому завершилася повітряна тривога, а в самому центрі міста — десятки людей у формі. Це ж дуже небезпечно. Невже подібних трагедій було мало?» — ідеться в коментарях.
Наостанок повідомимо, що Ю. Дегас офіційно звернувся до Г. Труханова з ініціативою встановити за власний кошт пандус на вході до будівлі мерії. Це сталося після того, як місцеві пабліки облетіло відео, на якому звідти на руках по сходах виносили людей з інвалідністю. Як виявилося, попри оголошений «Рік безбар’єрності» в Одесі сама головна установа міста пандусом не обладнана.
Отже, що залишається у сухому залишку? Благородна тема інклюзії, створення безбар’єрного міста перетворилася на поле публічного скандалу, який розбурхав Одесу та став відомий на самому верху державної влади. І продовження скандальної ситуації ще попереду. Адже Юрій Дегас здаватись не збирається. Найближчим часом він планує звернутися до суду.
І це означає, що Одеса поринає в черговий гучний публічний скандал, який навряд чи принесе місту якісь дивіденди.
Олег СТАНІСЛАВОВ