За гуманизм, за демократию, за гражданское и национальное согласие!
Общественно-политическая газета
Газета «Вечерняя Одесса»
RSS

Право и налоги

Права дітей у школі: про збір коштів, булінг, чергування

№101—102 (10948—10949) // 24 сентября 2020 г.
Права дітей у школі

Початок навчального року — дуже незвичний для учнів, їхніх батьків та вчителів, адже вперше школа розпочала навчання в умовах пандемії. Вперше процес навчання організовано з урахуванням карантинних обмежень. Але багатьох батьків, як і раніше, хвилюють «стандартні» запитання: чи має право навчальний заклад збирати кошти з батьків; куди звертатися, якщо дитину ображають; чи обов’язково залучати дітей до прибирання у школі?

Відповіді на ці запитання надає фахівчиня Тарутинського бюро правової допомоги Марина Залізко.

Батьки мають право відмовитися здавати додаткові кошти

Держава забезпечує: безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів освіти; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої і післядипломної освіти відповідно до законодавства (частина перша статті 4 Закону України «Про освіту»).

Отже, якщо дитина навчається в звичайній школі (фінансується за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів), батьки мають право відмовитися здавати додаткові кошти — освіта є безкоштовною. Якщо у школі вимагають так званих «добровільних» внесків, батькам слід звернутися до місцевих органів управління освітою з вимогою роз’яснити законність таких дій.

У випадку, якщо батьки вирішили виконати добровільну благодійну місію та надати кошти на ті чи інші потреби школи, краще перераховувати їх на банківський рахунок та вимагати отримання звітів про витрати.

Де шукати захист від булінгу

Дуже часто прості непорозуміння в школі стають причиною багатьох конфліктів. Якщо дитину кривдять інші діти, потрібно для початку поговорити з їхніми батьками, можливо, цього буде достатньо.

У тому випадку, якщо знущання продовжуються, дитина або її законний представник можуть звернутися з повідомленням про вчинення таких дій до керівника та інших працівників навчального закладу, служби у справах дітей, тощо, а за потреби й до територіального органу Національної поліції України.

Керівник навчального закладу розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування відповідно до Порядку реагування на випадки булінгу (цькування), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28 грудня 2019 року № 1646.

Положення зазначеного Порядку застосовуються також у тому випадку, якщо кривдником є вчитель, оскільки він також є учасником освітнього процесу.

Крім того, з метою захисту своїх прав постраждалий може звернутися до Освітнього омбудсмена України: https://eo.gov.ua/.

За кривдників, молодших 14 років, відповідають їх батьки, які зобов’язані компенсувати моральну і матеріальну шкоду. Якщо винуватцеві більше 14 років, за деякі діяння він буде відповідати сам.

Праця або чергування — справа добровільна

Залучати дитину до праці або чергування у школі можна тільки за добровільною згодою учня та за умови наявності згоди батьків. У зворотньому випадку батьки матимуть усі підстави оскаржувати такі дії навчального закладу, у тому числі шляхом звернення до суду.

Згідно з частиною п’ятою статті 53 Закону України «Про освіту», залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.

Школі необхідно заздалегідь з’ясувати позицію батьків із питання залучення їхніх дітей до праці. Це стосується як екстрених випадків, так і звичайних чергувань та генеральних прибирань.

У випадку, якщо обов’язок чергувати записаний у статуті школи, учням слід пам’ятати, що праця чи чергування має бути на добровільних засадах, а статут школи не може суперечити законам.



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
23/11/2020
С 25 по 27 ноября на площадке Одесского государственного аграрного университета (ул. Пантелеймоновская, 13) пройдет международная выставка в рамках проекта «Устойчивая сельскохозяйственная торговая сеть в Черноморском бассейне»...
23/11/2020
В этом году отмечалась седьмая годовщина начала массовых акций гражданского протеста, которые произошли во время революции достоинства...
23/11/2020
Пассажирский поезд №025/026 «Одесса — Рахов» возобновит движение с 13 декабря. Об этом сообщила пресс-служба «Укрзализныци»...
23/11/2020
В областном совете подвели итоги ежегодного конкурса «Сельские, поселковые советы и объединенные территориальные громады лучшего благоустройства»...
23/11/2020
Президент Украины Владимир Зеленский и глава Офиса президента Андрей Ермак уже здоровы. Причем перенесли COVID-19 достаточно легко, без особых каких-то осложнений. В понедельник они вышли на работу...
Все новости



Архив номеров
ноябрь 2020:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30


© 2004—2020 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.018