|
Віднині в Музеї сучасно го мистецтва Одеси (Європейська, 31/33) працює невеличка кав’ярня «Делоне». Тут все нагадує про творчість видатної одеситки. Французька художниця-абстракціоністка Соня Делоне (1885—1979) народилася та прожила перші 5 років у нашому місті. На жаль, до Одеси вона не поверталася, але дбайливо надсилала гроші матері, листувалася з нею.
Запис у книзі рабинату про народження Сари Штерн (так звали майбутню мисткиню від народження) в Одесі віднайшов та ввів до наукового обігу відомий колекціонер Євген Деменок. Заможні дядько з тіткою взяли дівчинку до себе в Петербург, аби дати їй освіту. Пізніше в Парижі Соня виходить заміж за художника Робера Делоне. Талановита жінка створювала неабиякий живопис, але справжній успіх та гроші приніс їй дизайн. Бальні сукні від Соні нагадували пелюстки екзотичних квітів, а ще мисткиня робила костюми для балетної трупи Дягілєва та для кінематографу, текстиль, купальні костюми, парасольки, гральні карти, посуд, займалася скульптурою та розмальовувала корпуси автівок.
Все це вражало передусім сміливими кольоровими рішеннями. Відомо, що величезний вплив справили на Соню українські народні костюми, сполучення червоного та зеленого кольорів. Блискуче склалася кар’єра одеситки (від «персоналки» в Луврі до Ордену Почесного легіону). Дружба з поетами призвела до створення суконь-віршів, прикрашених текстами, а такоже илюстрацій до однієї з поем Блеза Сандрара. Ще такий момент: син Соні Шарль Делоне став відомим істориком та знавцем джазу. І першим кубістичним Соніним твором була ковдрочка з клаптиків тканини, пошита для маленького Шарля.
Наразі мотивами творів Соні Делоне прикрашені меблі та стіни музейної кав’ярні, молода художниця Франсуаза Оз виготовила вази в стилі видатної землячки. В листопаді, до 140-го дня народження Соні, МСМО готує виставковий проєкт, буде створено відповідний музейний мерч (для початку це будуть шовкові хустинки), а найменшим відвідувачам запропонують розмальовки та цікаві майстер-класи.
Марія ГУДИМА. Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО