За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Культура

Світова прем’єра опери «Катерина» відкриє Міжнародний фестиваль мистецтв THE ART OF VICTORY

№72—73 (11209—11210) // 15 сентября 2022 г.
Авторка ідеї та художня керівниця цього масштабного проєкту — генеральна директорка, художня керівниця театру Надія Бабіч

Сімнадцятого та вісімнадцятого вересня в Одеському національному академічному театрі опери та балету відбудеться подія, яку очікує вся культурна спільнота країни, — прем’єра опери Олександра Родіна «Катерина». Авторка ідеї та художня керівниця цього масштабного проєкту — генеральна директорка, художня керівниця театру Надія Бабіч.

Опера «Катерина» за мотивами творів Тараса Шевченка — наймасштабніша за часів незалежної України постановка театру за ексклюзивною музикою та лібрето. А ще нова постановка «Катерини» в Одеській опері — це сучасне режисерське рішення; понад сотню виконавців одночасно на сцені; майже тисяча ексклюзивних костюмів; автентичні музичні інструменти, що виготовлені на спеціальне замовлення; унікальні сценічні декорації.

Генеральна директорка — художня керівниця Одеської опери Надія Бабіч розповідає:

— Ми пройшли непростий шлях від ідеї до створення вистави, яка має стати символом ствердження національної гідності й стійкості, віри в перемогу і важливості її наближення потужною силою мистецтва. Робота над цим твором була випробуванням на міцність, витримку, чесність і щирість в мистецтві, втіленням віри в силу світла, добра, правди всього колективу нашого театру, і я вдячна кожному, хто вклав своє натхнення й талант у здійснення такої важливої для України і світу мистецької події.

— Ми мріяли про те, щоб у репертуарі Одеської національної опери з’явилась унікальна вистава, яка стане новою віхою в історії українського театрально-оперного мистецтва, і поступово ця мрія «матеріалізувалась», стала реальністю, на жаль, реальністю мистецтва воєнного часу, — Надія Бабич продовжує свою розповідь. — Як все починалось? Більше тридцяти років на сцені нашого театру йшла вистава «Катерина» Миколи Аркаса за однойменною поемою Тараса Шевченка. Повинна сказати, що вона полюбилася, але новий час і новий глядач викликали необхідність пошуку новітніх ідей та нових мистецьких технологій їх втілення. Отже я звернулась до сучасного українського композитора Олександра Родіна (автора музики і лібрето) з проханням, взявши за основу класичний й улюблений твір — поему «Катерина» Кобзаря, «розповісти» мовою митця XXI століття історію про кохання і зраду, вічні людські цінності…

І сталося неймовірне — геній Кобзаря надихнув митця, став творчим імпульсом для композитора у створенні масштабного мистецького твору за мотивами класичної поеми, в якому знайшли втілення обряди й традиції, глибинні сенси і національні культурні коди, життя душі українського народу. Створення картини українського світу і світогляду згуртувало митців, які народжували нову «Катерину» часів війни!

Потужна творча група постановників — диригент В’ячеслав Чернухо-Воліч, режисерка Оксана Тараненко, хормейстер Валерій Регрут, художник Ігор Анісенко, балетмейстер Ігор Скляренко, автор відеоконцепції Дмитро Ципердюк, неперевершені майстри-віртуози виробничих майстерень театру, увесь колектив наполегливо наближали прем’єру.

Автор музики і лібрето — випускник Одеської музичної академії, композитор, музика якого лунає на відомих сценах світу, Олександр Родін зазначив: «Опера «Катерина» — це моя данина та мій низький уклін генію української літератури Тарасу Шевченку. Це моя жага повернути оперному жанрові його законне право на красу та мелодійність та вкласти в цю мелодійність всю магію української пісні».

Для диригента-постановника опери, головного диригента театру В’ячеслава Чернухо-Воліча існує абсолютна аксіома: глядачу, який виходить після перегляду вистави, має запам’ятатися хоча б один музичний мотив: «Я впевнений, що після прем’єри «Катерини» таких мелодій буде лунати в пам’яті глядача багато. Знайомство з неоромантичною партитурою Родіна надихнуло мене і всіх артистів, які з захопленням розучують партії, бо музика надзвичайно виразна, мелодійна, натхненна й зворушлива. Ця опера про любов, а любов — це життя».

Цією виставою Одеська опера змінить підсвідомо усталену традицію інтерпретації українських музичних творів на сучасній оперно-балетній сцені. «Зараз, коли відбуваються бойові дії, і Україна виборює свою свободу, коли актуалізується питання самоідентичності — хто ми, чим ми відрізняємось від інших, які сенси ми пропонуємо світові? — відповіді потрібно шукати у класиків, саме у таких, як Тарас Шевченко, — вони завжди на часі», — впевнена режисерка-постановниця Оксана Тараненко.

Отже першими прем’єрними показами опери Олександра Родіна «Катерина» розпочнеться новий відлік в історії української опери.

Також слід відмітити, що прем’єрою опери «Катерина» відкривається VII Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері», який цього року носить назву THE ART OF VICTORY.

— Стати на творчі та виробничі рейки в дні війни було надзвичайно складно і відповідально, але це — наша місія, місія загальноукраїнського культурного фронту, до лав якого Одеська опера долучилася з перших днів війни, — зазначає художня керівниця фестивалю, генеральна директорка — художня керівниця театру Надія Бабіч. — І цьогоріч, напередодні відзначення

135-річчя відкриття нової будівлі театру, попри всі труднощі воєнного часу ми підготували дійсно унікальний форум — VII фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері під назвою THE ART OF VICTORY». Проведення такого потужного мистецького форуму — це наша присвята перемозі, культурна підтримка Збройних Сил України, завдяки яким маємо можливість творити. Ми обов’язково переможемо і говоримо про це сьогодні на увесь світ мовою мистецтва. Отже поки звучить Одеська національна опера — звучить Україна. Ми переможемо і ми впевнені в цьому.

В програмі міжнародного фестиваля, крім прем’єри опери «Катерина» 17-го та 18 вересня, мистецький форум «Катерина»: незламна ідентичність» (16–18 вересня), балет-гала «СЮЇТА A LA DANSE. Від класики до сучасності» (23 вересня), прем’єра концерту барокової музики у одеській Кірсі (25 вересня).

Також 25 вересня у приміщенні ORQUESTRA CLASSICA DOCENTRO (Конімбріге, Португалія) відбудеться концерт солістів одеської опери. До програми фестивалю, поряд з гастрольним туром до Португалії, увійшли гастролі до історичного міста Афіни, де артисти балету та оркестру під керуванням головного диригента Одеської опери В’ячеслава Чернухо-Воліча представлять один з кращих балетів світових сцен — балет А. Адана «Жизель».

1 жовтня з нагоди 135-ї річниці відкриття нової будівлі Одеської опери та до 10-річчя відкриття музею театру відбудеться презентація музейної експозиції THE ART OF VICTORY. В експозиції буде репрезентовано життя Одеської національної опери з перших днів війни, які альтернативи шукав театр, щоб продовжувати дарувати мистецтво глядачам, та як захищали будівлю театру від можливої небезпеки.

Також відбудеться гала-концерт «День народження перлини». Це калейдоскоп найкращих оперних творінь світових сцен у виконанні провідних солістів театру, хору та оркестру.

Підготував Олег Ксенін



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
16/07/2025
Одещина впевнено впроваджує «Мрію», повідомляють в Одеській ОВА...
16/07/2025
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль офіційно подав до Верховної Ради заяву про відставку...
16/07/2025
Погода в Одесі 18—23 липня
09/07/2025
З6 по 16 липня в штаб-квартирі ЮНЕСКО (Париж, Франція) Комітет всесвітньої спадщини проводить 47 сесію. Серед інших, розглядаються питання, присвячені нашому місту, зокрема звіт про стан збереження «Історичного центру Одеси»...
Все новости



Архив номеров
июль 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.037