За гуманізм, за демократію, за громадянську та національну згоду!
||||
Газету створено Борисом Федоровичем Дерев'янком 1 липня 1973 року
||||
Громадсько-політична газета
RSS

Далеке-близьке

Одеса — Сегед: через 50 років

№35—36 (11483—11484) // 08 мая 2025 г.
Одеса — Сегед: через 50 років

Пам’яті Марата Васильовича Тетенка

Розбирав днями татовий архів. Потрапила на очі стаття у «Вечірній Одесі». І, як це часто буває, із нізвідки наринули спогади…

1967 рік, мені шість. Ми живемо великою родиною. Я з нетерпінням чекаю щодня листоношу (з товстою сумкою на ремені), який приносить мені яскраву, нетутешню листівку з далекої (але вже й близької) Угорщини.

Поясню. Мій тато Марат Васильович Тетенко брав участь у вікторині «Чи знаєш ти Угорщину», яку організувало Одеське телебачення. Ми всією сім’єю за нього вболівали і дуже раділи, коли він став переможцем. А переможцю належав приз — безкоштовна поїздка до Угорщини (що на ті часи було круто!). І ось тато щодня відправляє мені листівку з нового міста, а я на карті відзначаю його маршрут. Саме з того часу рідними для мене стали назви Будапешт, Сегед, Печ, Балатон і навіть Дунауйварош і Секешфехервар, які важко вимовляти.

До речі, це татове захоплення виявилося «заразним». Подорослішавши, я брав участь у кількох конкурсах і теж, як переможець, безкоштовно з’їздив до Угорщини та Чехословаччини. А для мами ми з татом виграли поїздку до Польщі (її першу та єдину закордонну поїздку).

І ось, виявляється, під час перебування у Сегеді (місті — побратимі Одеси) тато побував у музеї Ференца Мори. Це один із найбільших угорських письменників. І раптом на одному зі стендів батько побачив фотографії зі знайомими обличчями з його далекого минулого! Тато згадав, як учнем 2-го класу спостерігав за роботою кінознімальної групи, яка у 1935 році знімала якийсь фільм на схилах поряд із його рідним будинком на вулиці Гоголя. Він навіть познайомився там із хлопчиськом, який грав головну роль. І кілька разів бачив на знімальному майданчику сивого статного чоловіка, до слів якого всі уважно прислухалися.

Ось кадри з цього фільму виробництва Одеської кіностудії тато й побачив на стенді. Кадр з тим самим хлопчиськом і з тим самим сивим чоловіком. Співробітники музею назвали батькові ім’я чоловіка — Бела Балаш. Цей відомий в Угорщині письменник, поет, драматург, сценарист, теоретик кіно, доктор філософських наук, виявився уродженцем Сегеда.

Оскільки тато все життя працював зі словом, інформацією, книгами, у різних бібліотеках міста, він не міг пройти повз такий сюжет, який підкидало йому саме життя. Він «загорівся» ідеєю написати статтю — про Бела Балаша, про ще одну ниточку, яка пов’язує побратимів Одесу та Сегед, про той фільм, свідком зйомок якого у дитинстві він був.

Він збирав матеріали для цієї статті сім років (з жовтня 1967 р. по травень 1974 р.). Сама стаття «Громадянин Сегеда та Одеси» вийшла у «Вечірній Одесі» 30 травня 1974 року. У татовому архіві збереглися ті численні матеріали, які він ретельно збирав. Робота схожа на ту, яку зараз проводять журналісти-розслідувачі.

Спочатку, з усією властивою татові ґрунтовністю, був складений докладний і великий план роботи, який по ходу справи уточнювався і доповнювався, де тато намітив усі можливі джерела інформації: як про самого Бела Балаша, так і про фільм, кадр з якого потім проілюстрував статтю у «Вечірці». Основою стали матеріали, які для нього люб’язно скопіювали в музеї в Сегеді. У плані були учаснлідники кіно, архів «Держфільмофонду» та Одеської кіностудії, редакція угорської газети.

Зараз це важко уявити — адже тоді не було Інтернету, а з часу зйомок фільму пройшло вже більше 30 (!) років. Батькові потрібно було знайти адреси багатьох людей, які тепер жили у різних містах, адреси організацій, які розташовувалися у різних країнах. Написати їм листи (іноді, неодноразово — з уточненням отриманих даних). Потім узагальнити отриману інформацію, перекласти з угорського лист від угорських друзів. Такий великий матеріал, безпосередньо пов’язаний у тому числі і з історією одеського кінематографа, послужив основою для ще однієї татової статті — про історію створення Одеської кіностудії.

Із листування з «Держфільмофондом» з’ясувалося, що в його архіві зберігається копія фільму. Фільм називався «Карл Бруннер» за ім’ям головного героя. І сегедський музей із батьковою допомогою замовив для своїх архівів екземпляр фільму. Татові вдалося отримати фотографії кількох кадрів. Зненацька для істориків одеського кіновиробництва з’ясувалося, що Бела Балаш і сам знявся в епізоді цього фільму. Але оскільки епізод у остаточну версію картини не увійшов, то в нашій країні ніхто й не знав про це. Сегедські друзі надіслали фото з кадром цього епізоду. Саме цією фотографією тато проілюстрував статтю у «Вечірній Одесі». Декілька фотоматеріалів знайшлося і в архіві Одеської кіностудії.

Рідкісну фотографію з більшою частиною кінознімальної групи, яку тато теж отримав із Сегеда, він пізніше передав до архіву кіностудії (там такої не було). Прикмета на той час — заштриховане ручкою обличчя одного з учасників групи (він був визнаний «ворогом народу»).

Підсумком проведеної татом дослідницької роботи стала не одна стаття у «Вечірній Одесі», але й багато унікальних матеріалів, які тато передав як до сегедського музею, так і до архіву Одеської кіностудії та до Одеського краєзнавчого музею.

Сергій ТЕТЕНКО



Комментарии
Добавить

Добавить комментарий к статье

Ваше имя: * Электронный адрес: *
Сообщение: *

Нет комментариев
Поиск:
Новости
08/11/2023
Запрошуємо всіх передплатити наші видання на наступний рік, щоб отримувати цікаву та корисну інформацію...
07/05/2025
Аграрії Одеської області вже засіяли 92,3 тис. га ярих зернових і зернобобових культур — це один із найвищих показників в Україні...
07/05/2025
Матеріально-технічна база КП «Теплопостачання міста Одеси» поповнилась мобільним аварійним джерелом живлення — інноваційним комплексом з дизельним генератором, фотоелектричною системою та акумуляторами...
07/05/2025
Президент Володимир Зеленський провів зустріч із генсекретарем Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Матіасом Корманом
07/05/2025
Погода в Одесі 9—14 травня
Все новости



Архив номеров
май 2025:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


© 2004—2025 «Вечерняя Одесса»   |   Письмо в редакцию
Общественно-политическая региональная газета
Создана Борисом Федоровичем Деревянко 1 июля 1973 года
Использование материалов «Вечерней Одессы» разрешается при условии ссылки на «Вечернюю Одессу». Для Интернет-изданий обязательной является прямая, открытая для поисковых систем, гиперссылка на цитируемую статью. | 0.030